BlogSeyahatTurlar

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Ayder yaylası Çamlıhemşin ilçesi Rize ilinde yer alır.Kaçkar milli parklar alanı içinde vadi içinde bir konuma sahiptir.Ayder Yayla olarak adlandırılsa da Ayder bir yayla değildir. Rakım olarak 1350 Metredir.

Ayder yaylası ihtişamlı Kaçkar dağları arasında vadi içerisinde kurulu olduğu için düz yer bulmak neredeyse imkansızdır.Düz olan yerlerde ise evler ve oteller yer alır.Vadi boyunca çift yönlü araba yolu bulunur.

Hafta sonları trafiğin çok yoğun olduğunu söylemek gerekiyor.Ayder planınızı hafta içi veya Temmuz Ağustos ayları haricinde yaparsanız çok daha keyif alabilirsiniz.

Ayder yerel halkı genelde cana yakın ve yöresel kıyafetleri ile müşterilerine hizmet ediyor.

Ayder de tüm tatil merkezlerinde olduğu gibi fiyatlar genelde yüksek.Örnek olarak 2022 yılında bir gözleme 65 TL yani 3,65 USD.Kalabalık olarak gidiyorsanız bu fiyatlar gözünüzü biraz korkutabilir.

Ayder yaylasında öne çıkanlar

Ayder kaplıcaları

Ayder yaylasının en önemli öne çıkan özelliği şifalı sıcak su kaplıcalarıdır.2005 Yılında Rize İl Özel İdaresi tarafından mülkiyeti kendine ait olarak işletilmektedir.

Ayder kaplıcalarının içeriğinde ;sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir-alüminyum, sülfat, klorür ve çok değerli mineraller yer almaktadır.

Sıcak su kaplıcalarının ortalama sıcaklığı 63 derece civarındadır.

Egzama,sedef ve sindirim rahatsızlıklarına destekleyici olarak yararlanılabilir.

300 kişi kapasitesi ile Ayder kaplıcaları yıl boyunca hizmete açıktır.

Ayder kaplıcaları 2021 yılında revizyona girdiğinden 2023 yılında yenilenmiş haliyle hizmete açılacaktır.

Gelin Tülü Şelalesi

Ayder gelin tülü şelalesi görselliği ile Kaçkar dağlarının ihtişamını ziyaretçilerine gösteriyor.

Yaklaşık olarak 1850 metro boyunca akan dere başka bir yerde göremeyeceğiniz bir ihtişama sahip.Dik dağların arasından 1850 metre boyunca akan dere ve son 15 Metresinde Gelin Tülü Şelalesi.

Ayder Seyir Terası

Seyir Terası Ayder kaplıcaları ve Gelin tülü şelalesi arasında yol kenarında bulunur.2023 Yılında am olarak bitmesi planlanmaktadır. Seyir terasının en önemli manzarası gelin tülü şelalesi olacaktır. Bittiğinde ziyaretçilerine görkemli bir gösteri sunacaktır. Fotoğraf tutkunları için bir yeni yer daha oluşuyor.

Ayder Otelleri

Ayder otelleri butik otel olarak hizmet vermektedir.Ayder otelleri vadi içerisinde doğuya bakan yamaçta bulunuyor.Görkemli Kaçkar dağlarına karşı sabah kahvaltısı yapmak yada akşam bir kahve içmek herkesin deneyimlemesi gereken bir an. Ayder’in içerisinde yer alan küçük çayırlıklarda otelin güzel manzaralarından.

Ayder Doğa Alabalık Çiftliği Ve Dinlenme Tesisleri

Ayder yaylasında doğru yol alırken Ayder yaylasına 10 Dakikalık mesafede Ayder Doğa Alabalık çiftliğini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tesis Hala deresi üzerine kurulu.Kendi elektriği kendi üretmesi gayet başarılı bir işletme örneği.

İşletme içerisinde yemek yiyebileceğiniz restaurant mevcut.

İçerisinde gezebileceğiniz küçük balık havuzları çocuklar için farklı bir deneyim olacaktır.

Tesisin en yukarısında ise mini bir şelale var. Burada fotoğraf çektirmek isteyenler fotoğraf çekilebilir.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu