BlogSeyahat

Kapadokya Gezilecek Yerler Listesi

Kapadokya Turizm Bölgesi doğa,tarih ve insanın iç içe geçmesi ile oluşmuş doğal ve ilginç yeryüzü şekillerinin bulunduğu bölgenin genel adıdır.Kapadokya her mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir.Tüm yıl boyunca  binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.Kapadokya gezilecek yerler listesi münferit olarak Kapadokya tatili yapmak isteyenler için hazırlanmıştır.

Kapadokya Turizm Bölgesi ; Aksaray,Nevşehir,Kırşehir ve Niğde Bölgelerinin arasında yer alan bölgelere denilir.Gezilecek yerlerin fazla olması ve zaman alacak olması nedeni ile kendinize göre bir plan oluşturmanız önerilir.Aksi takdirde sayısız güzel ve ilginç yapıları göden kaçırabilirsiniz.Ayrıca bazı yerler ücretsiz bazı yerler ise farklı tarifelerle ücretlendirilmiştir.Tatil bütçesi oluştururken müze giriş ücretlerini göz önünde bulundurun.Tüm yerleri gezmeyi planlıyorsanız Turizm Bakanlığınca verilen Müzekart Kapadokya 2023 yılı için 1150 TL dir.Müzekartlar ayrı ayrı olarak satılmaktadır.Dilediğiniz bölgeyi seçerek müze kart alabilirsiniz.Ayrıca ücretsiz pek çok yeri gezebileceğinizi unutmayın.Yazımızda ücretli ve ücretsiz yerleri bulabilirsiniz.

Kapadokya Ne zaman Gidilmelidir?

Kapadokya Turizm Bölgesi her mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir.İmkanı olanlar için her mevsim gidilmesi ve görülmesi gereken doğa ve tarihin iç içe geçtiği ender yerlerden biridir.İlkbahar aylarında yeşilin daha baskın olduğu dönemlerde Kapadokya’nın çok daha ilgi çektiği aşikardır.

Kapadokya Tatili İçin Kaç Gün Planlamılıyım?

Kapadokya tatili için bir gün ile 3 gün arası tatil gerektiğini söylemek gerekir.Tabi ki bir gün ile 3 gün arasında ki tatil de aynı yerleri aynı keyifle görebilmeniz mümkün değildir. Sizlere önerimiz imkanınız var ise üç ile 4 günlük Kapadokya tatil planı yapmanızdır.

Kapadokya Tatili İçin Extra Ne Almalıyım?

Kapadokya tatil planı zamanınıza göre giysi almanızı öneririz.Karasal iklim olduğundan gündüzler sıcak geceler soğuk olarak geçmektedir.Ayrıca gezi sürecinde gezilecek yerler her ne kadar birbirine yakın olsa da yürüyüş için rahat ayakkabıları tercih ediniz.

Örnek olarak Ihlara vadisinde yürüyüş yolunun 6 km,Güvercinlik vadisi 4 km yürüyüş parkuru vardır.

Kapadokya insanın tarih ve doğa ile bütünleşmesinin en nadide örneğidir.

Kapadokya Gezilecek Yerler Listesi

1.Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik vadisi Uçhisar ve Göreme arasında yer almaktadır.Güvercinlik Vadisi adını güvercin yuvalarından almıştır.Yürüyüş severler için 4100 metrelik yürüyüş parkuru ortalama yürüyüş ile bir saat sürmektedir.Güvercinlik Vadisi içerisinde Küçük bir şelale ve Uçhisar Kalesi bulunmaktadır.

Meşhur nazar boncuklu ağaçların yer aldığı manzaralı tepe Güvercinlik Vadisi’dir.Güvercinlik vadisi boyunca cafe ve büfeler bulunuyor. Bu Yürüyüş için rahat ayakkabı giyinmeniz ve yanınızda su bulundurmanız önerilir.Maalesef konumda bulunan küçük işletmeler temizliğe önem vermiyor.Wc giderleri vadi tabanında kokulara neden oluyor.

Güvercinlik vadisini gezmek için ortalama 1,5 saat gereklidir.

Güvercinlik vadisi giriş ücretsizdir.

Güvercinlik Vadisi

2.Uçhisar Kalesi

Uçhisar kalesi adından da anlaşılacağı üzere Uçhisar ilçesinde bulunur.Uçhisar kalesi bölgenin en yüksek tepesinde taşların oyulması ile oluşturulmuş doğal bir kaledir.Fotoğraf çekmek ve gün batımı manzarası için eşsiz bir tercihtir.

Uçhisar kalesi giriş ücreti 2023 yılı itibari ile kişi başı öğrenci 30TL Yetişkin 60 TL ve Müze Kart Geçerli Değildir.

Kaleyi gezmek için 30 dakika yeterlidir.

Uçhisar Kalesi

3.Aşıklar Vadisi (Aşk Vadisi)

Aşıklar Vadisi (Aşk Vadisi) diğer adı ile Bağlıdere Vadisi Göreme ilçe merkezine 8 km mesafededir.Göreme şehir merkezinden arabanız ile 5 dakika da yürüyerek yaklaşık bir saatte ulaşabilirsiniz.

Bölge de bulunan peri paçaları sizlere dünyadan farklı bir yerde olduğunuz hissine kapılmanıza neden oluyor.Bölgedeki peri paçaları farklı boyutlarda ve farklı renklerden oluştuğundan son derece ilginç bir bölgedir.Kapadokya da gezilmesi gereken en önemli yerler arasındadır.Bölgede peri paçalarının oluşumu halen devam etmektedir.

Aşıklar vadisini gezmek için yaklaşık 2-3 saat süre gereklidir.

Aşıklar vadisi aşk vadisi giriş ücretsizdir.

Aşıklar Vadisi (Aşk Vadisi)

4.Üç Güzeller Peri Paçaları

Üç güzeller peri paçaları Kapadokya Turizm bölgesinin en önemli simgesidir.Milyonlarca insan tarafından ülkemizi dünyaya tanıtan dünyadaki ender doğal bir yapıdır.Üç güzeller peri paçaları Göreme ve Ürgüp arasında yer alır.Ürgüp ve Göreme den 7 km mesafededir.Ürgüp’ten yürüyerek 30 dakika da ulaşılabilir.Göreme şehir merkezinden 1 saatten fazla sürer.Bölgede herhangi bir giriş ücreti uygulanmamaktadır.Üç güzeller peri paçaları yapıları gereği çeşitli efsanelere konu olmuşlardır.

Bu eşsiz yapı ile aynı karede bulunmak yani fotoğraf çektirerek bir anı yakalamak hayatınızda ki en unutulmaz anlardan biri olabilir.

Üç Güzeller Peri Paçalarına giriş ücretsizdir.

Üç Güzeller Peri Paçaları

5.Aydın Kırağı Tepesi

Aydın Kırağı Tepesi Göreme şehir merkezine sadece 750 metre mesafededir.Bu mesafeyi dilerseniz özel aracınız ile yada yürüyerek gidebilirsiniz.Aydın Kırağı Tepesi ziyaret ücreti makul seviyededir.Bu bölgeden balonları görmek seyir zevki için en iyi yerler arasında sayılıyor.

Aracınız ile tepeye kadar dar sokaklardan çıkmak ve park sorunu yaşamak istemiyorsanız aracınızı şehir merkezinde park etmenizi öneriyorum.

Aydın Kırağı tepesi giriş ücreti 2023 yılı itibari ile TL dir.Fiyatlar her yıl güncellenmektedir.

Aydın Kırağı Tepesi

6.Aşıklar Tepesi Göreme

Aşıklar tepesi Göreme şehir merkezine sadece 750 metre mesafededir.Aşıklar tepesine Görme şehir merkezinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.Gün doğumu ve gün batımını izlemek isteyenler için güzel bir seyir mekanı.Gün batımı ile beraber balonların gökyüzündeki renk cümbüşünü izleyebilirsiniz.Aydın Kırağı tepesi ile yan yana bulunmaktadır.

Aşıklar Tepesi Göreme

7.Hayal Vadisi-Devrent Vadisi-Pembe Vadi

Hayal vadisi diğer adı ile Dervent vadisi Göreme şehir merkezinden 12 km mesafededir.Ürgüp Şehir merkezinden 13 km mesafede bulunmaktadır.Aracınız ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Adından da anlaşılacağı üzere bölgede hayal kurmanız için peri paçaları size yardımcı olacak.Birbirinden farklı şekillerde oluşan peri paçalarını kimi zaman deve ye kimi zaman bir tavşana,ata,kuşa veya foka benzetebilirsiniz.Bunlardan en popüler olanı Deveyi andıran peri paçasıdır.

Hayal vadisini gezmek için yarım saat ayırmanız yeterlidir.

Devrent vadisi giriş ücreti : Giriş Ücretsizdir.

Hayal Vadisi-Devrent Vadisi-Pembe Vadi

8.Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme açık hava müzesi Göreme şehir merkezine 1,8 km mesafede yer alıyor.Yürüyerek 30 dakika araba ile 5 dakika da ulaşılabilir.Göreme açık hava müzesi tüm bölgelerini gezmek için ortalama 2-3 saat ayırmalısınız.Göreme açık hava müzesi 1985 yılında Unesco Dünya Mirası listesine girmiştir.Bölge erken Hristiyanlık döneminde bir çok Hristiyan’a ev sahipliği etmiştir.Bölgede onlarca Şapel ve Klise bulunuyor.Aziz Basil bölgede yaşamış en önemli Hristiyan din adamıdır.İznik Konsulünde kendisi tarafından hazırlanan İncil kabul görmüştür.

Göreme Açık Hava Müzesi 2023 giriş ücreti 300 TL dir.Güncel bilgiler ve müze kart seçenekleri için tıklayın.

Göreme Açık Hava Müzesi Ziyaret Zamanları

Nisan-Ekim (Yaz saatleri – Her gün)
08:00 – 19:00

Kasım-Mart (Kış saatleri – Her gün)
08:00 – 17:00

Bölgede bulunan Kliselerden bazıları ;Aziz Basil Şapeli,Elmalı Kilise,Azize Barbara Şapeli (Elmalı Kaya Kilisesi),Yılanlı Kilise,Karanlık Kilise,Azize Katherina Şapeli,Çarıklı Kilise,Tokalı Kilise.Ayrıca bu klise ve şapeller dışında çökme tehlikesine karşı girişi yasaklı olan klise ve şapeller mevcuttur.

Göreme Açık Hava Müzesi

9.Zelve Vadisi Açık Hava Müzesi

Zelve açık hava müzesi 3 vadiden oluşmaktadır.Zelve açık hava müzesi Avanos’a 5 km Paşabağları’na 1 km Göreme şehir merkezine 8 km mesafede yer almaktadır.

Zelve vadisini gezmek için ortalama 4-5 saat zaman ayırmanız önerilir.Vadi içerisinde yer yer yemek yemek için gözleme ve tost gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak için büfeler mevcut.

Zelve – paşabağlar açık hava müzesi giriş ücreti 2023 150 lira dır.Müze kart Zelve vadisinde geçerlidir.

Zelve Vadisi Açık Hava Müzesi Ziyaret Zamanları

Nisan-Ekim (Yaz saatleri – Her gün)
08:00 – 19:00

Kasım-Mart (Kış saatleri – Her gün)
08:00 – 17:00

Zelve vadisi içerisinde 15 kilise bulunuyor.Bu kiliselerden en önemlileri Üzümlü ve Balıklı Kilise, Değirmen, Kutsal Hac Kilisesi, Tünel, Manastır ve Direkli Kilise’dir.

10.Paşabağları Müze ve Ören Yerleri

Paşabağları Müze ve Ören Yerleri konum olarak Göreme şehir merkezine 6 km Avanos şehir merkezine 7 km mesafe de yer almaktadır.Paşabağları Müze ve Ören Yerleri Zelve Vadisine 2 km mesafededir.Paşabağı paçaları bölgede son derece yaygın olarak bulunmaktadır.Peri paçaları Hristiyan keşişlere münzevi yaşamlarında ev sahipliği etmiştir.Bölgede kiliseler,şapeller ve eski yerleşim yerleri vardır.

Bölgede atıştırmalık gözleme ve tost gibi ürünleri satıldığı büfeler bulunmaktadır.Ayrıca hediyelik eşyalar için küçük bir pazarda mevcuttur.Bölgeyi gezmek için 2 saat yeterli olacaktır.

Paşabağlar Zelve giriş ücreti 2023 itibari ile 150 TL dir.( Zeve ile beraber geziliyor)

Paşabağları Müze ve Ören Yerleri Ziyaret Zamanları

Nisan-Ekim (Yaz saatleri – Her gün)
08:00 – 19:00

Kasım-Mart (Kış saatleri – Her gün)
08:00 – 17:00

11.Ihlara Vadisi

Ihlara vadisi Aksaray iline bağlı Kapadokya Turizm Bölgesi içerisinde yer almaktadır.Ihlara vadisi Göreme şehir merkezine 85 km,Nevşehir şehir merkezine 75 km,Aksaray şehir merkezine 37 km mesafede yer almaktadır.Ihlara vadisinde çok sayıda kilise bulunmaktadır.

Ihlara vadisi giriş ücreti 2023 yılı için 200 TL olarak belirlenmiştir.Güncel fiyatları için tıklayın.

12.Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri Göreme şehir merkezine 26 km,Nevşehir şehir merkezine 22 km mesafede yer almaktadır.

Kaymaklı Yeraltı Şehrini gezmek ortalama 30 dakikanız alıyor.

Kaymaklı Yeraltı Şehir merkezi giriş ücreti 2023 250 TL dir.Güncel fiyatları için tıklayın.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

13.Avanos Şehir Merkezi

Avanos şehir merkezi çömlek işçiliğinin yoğun olduğu yerdir.Çömlek sanatını icra eden yerli insanlar tarafından birbirinden güzel eserlere bakabilirsiniz.Herkesin beğenebileceği birbirinden güzel çömlek çeşitlerini bulabilirsiniz.Şayet beğenmezseniz kendi kendinize çömlek yapmanıza bile fırsat verebilirler.

Ürgüp otelleri arasında sizler için değerlendirme yaptığımız en beğenilen 10 otel listemize göz atın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu