BlogSeyahat

Safranbolu Gezilecek Yerler Listesi

Safranbolu gezilecek yerler için sizlere dolu dolu bir liste yaptırk.Safranbolu Turizm Bölgesi tarihi yapıları ile öne çıkmakla beraber doğal güzellikleride barındırmaktadır.Kültürel turları terçih edenler için yılın 12 ayı gezilip görülecek bir yerdir.Konumu itibari ile İstanbul,Ankara,İzmir gibi illerden gelecekler için hiçte uzak değildir.Ülkemizde kültürel turları terçih edenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken Turizm bölgesinden birsidir.

Safranbolu’ya Ne zaman Gidilmelidir?

Safranbolu’ya yılın 12 ayı gidilebilir.Daha az ziyaretçi olacağından en tercih edilebilir zaman bahar aylarıdır.Yaz ayları ve kış aylarıda ayrı güzellikte.

Safranbolu Tatili İçin Kaç Gün Planlamılıyım?

Tatil için minimum bir gün ayırmak gereklidir.Tam maanası ile keyifli bir Safranbolu turu için 2 gün ayırmak yeterli olacaktır.Birinci gün çarşı ve şehir içi önemli noktalar gezilebilir.İkinci gün Tokatlı Kanyonu ve Yörük köyü görülebilir.

 

Safranbolu’nun tarihi dokusu kadar insanların güleryüzlü oluşu ve esnafın efendiliği deneyimlemeye değer.

Safranbolu Gezilecek Yerler Listesi

1.Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık tepesi safranbolu merkezde bulunan Safranboluya hakim bir tepedir.Çarşı merkzden ara sokaklardan türüyerek buraya çıkılabilir.Yada aracınız ile gelebilirsiniz.Erafta Hıdırlık Tepesi dye maalesef yeterli levha bulunmamaktadır.

Hıdırlık tepesi belediye tarafından kiracılara verilmiş bir işletme durumunda duruyor.İçeçekler self servis ve maalesef Safranbolu’ya yakışmayan bir işletmecilik anlayışı var.

Hıdırlık tepesinin manzarası görülmeye değer bir yer fakat girişin ücretli olması çok anlaşılır bir durum değil.

Hıdırlık Tepesi

2.Tokatlı Kanyonu

Tokatlı kanyonu doğa severler için safranbolu gezilecek yerler arasında kesinlikle olması gereken bir bölge.Tokatlı kanyonu içerisinde,Kristal Cam Teras,Vadi ve Vadiyi karşıdan karşıya geçmenize yarayan teleferik sistemi var.

Safranbolu’dan Tokatlı kanyonuna yaklaşık 20 dakikada varılabilir.Yollar bazı yerlerde son derece dar.

Aracınızı park edebileceğiniz ücretli ve ücretsiz park yerleri mevcut.İlk başta yer alan park yeri ücretli olduğunu belirtmek isterim.

Kanyon içerisine ahşap merdivenler aracılığı ile inilmektedir.Tokatlı kanyonu içerisinden küçük bir dere geçiyor ve bu derenin yatağında vadi tabanında küçük bir göl yer alıyor.Bu göl fotoğraf çekmek için sond erece ideal bir mekan.Ayrıca dev ceviz ağacında salıncakta sallanabilirsiniz.Vadi tabanında ve merdivenleri inerken içeçek ve atıştırmalıklar alabileceğiniz cafeteryalar mevcut.Vadinin bir alt katmanında ise atlar ile gezinti yapılmakta.

Gezilip görülmesi gereken güzel bir mekan giriş makul düzeyde ücretlidir.Tokatlı kanyonu giriş ücreti 10 TL dir.

Tokatlı Kanyonu

3.Kristal Cam Teras

Kristal Cam Teras Tokatlı Kanyonunda bulunmaktadır.Tokatlı Kanyonuna gelmişken bu seyir terasını görmek isteyebilirsiniz.Türkiye’nin ilk seyir terası olması ve eşsiz manzarası gezilmesi gereken yerler arasında yer almasını sağlıyor.

Seyir terasına çıkmak yükseklik korkusu olanlar için biraz zor olabilir.Seyi terasından vadinin derinliklerine bakmak gerçekten heyean verici.Seyir terasından vadinin tüm bölgelerini ve derinliğini görebilmek mümkün.

Kristal cam teras giriş ücreti 2022 yılı için 7 TL dir.

Kristal Cam Teras

4.Tarihi Safranbolu Evleri

Safranbolu evleri veya Safranbolu konakları bir gerçeklik olduğunu Safranbolu’ya gittiğinizde anlıyorsunuz.Safranbolu gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz safranbolu evleri ve sokaklarıdır.Safranbolu eski şehir ve Safranbolu Yeni şehir diye ikiye ayrılıyor.Eski safranbolu bölgesi tarihi son derece iyi korunmuş safranbolu mimarisini koruyan bir bölge.Bu bölgenin neresne gidersneiz gidin Safranbolu evlerinin mimarisi sizi çok eskilere götürebilir.

Safranbolu evlerinin güzelliği bölgede yaşan yüm insanlara ve esnaflara sirayet etmiş diyebilirim.

Eski Safranbolu evleri Ahşap işçiliğinin çok yüksek olduğu yapılardır.Ayrıca yapı itibari ile tek katlı,iki katlı ve üç katlı olabilmektedir.

Eski Tarihi evler veya konakların bir bölümü otel olarak kullanılmaktadır.Demir Kapı Konak otel gibi Eski Kliseler de Otel olarak dönüştürülmüştür.

Safranbolu Evleri

5.Safranbolu Tarihi Saat Kulesi

Safranbolu tarihi eserlerinin bir arada sergilendiği vadinin ortasındaki Kale’nin üzerinde bulunan Saat Kulesi,  Padişah III. Selim’ in Safranbolu’ lu sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından 1794-1797 yıllarında yaptırılmıştır.

Safranbolu Saat Kulesi ülkemizde bulunan saat kulelerinden çalışır durumda olan ve içine çıkılabilen en eski saat kulesidir.Kale’nin de en eski yapısı olan Saat Kulesi 4,65 X 4,65 ölçülerinde kare planlı, 12 metre yüksekliğinde taş duvarlı, mahya çatılı yalın bir yapıdır. Eski Cezaevine bakan kenarında tek giriş kapısı vardır. Kulenin dikine yükselen merdivenle ulaşılan saat odasının dört tarafında dikdörtgen ikişer pencere yer alır, iç aydınlatması mazgal delikleriyle sağlanmaktadır.

Saat Kulesi

6.Cinci Hanı

Cinci hanı daha önce han görmeyenler için bir hayal kırıklığı olabilir.Bildiğiniz han işte.Taş bir yapı ortası boş bir yapı.

Kapıdan girmek ücretsiz.Ama üst katlara çıkmak isterseniz ücretli.Üst katlarda kahve müzesi olduğunu iddia eden bir hanımefendi ile konuştuk.Safranbolu neresi Kahve Müzesi neresi ?

Çok zorlama bir işletme anlayışı burada olduğunu belirtmek isterim.Dışardan bakılmaı yeterli olduğunu düşünüyorum.

Çarşının içinde olması nedeni ile gidilebilir ama özellikle Cinci hanını göreyim demek için asla gelinmez.

Cinci hanın karşsında yer alan lokum satan mekanlar beni mest etti.Esnaflık üst düzeyde.Herkes güleryüzlü fiyatlar son derece makul.Yani korkmadan alışveriş yapabilirsiniz.

Cinci Hanı

7.Yörük Köyü

Yörük köyü Safranbolu ilçe merkezine yaklaşık 20 dakikalık bir mesade.Aracınız ile rahatlıkla gidebilirsiniz.Yörük köyü tarihi dokusunu koruyan bir köy.Şehir merkezinde aracınızı yavaş kullanın yoksa teyzelerimizden azar yiyebilirsiniz.

aracınızı köyün meydanlarında boş yerlere park edebilirsiniz.

Sonrasında Yörük köyünün içerisinde yürüyerek dolaşmanızı öneririm.Tarihi konakların büyüklüğü şaşırtıcı olabilir.Bir anadolu kasabasının bu kadar byük yapıları bu kadar çok sayıda yapabilmesi bir zenginliğin işareti.

Yörük köyünde makul ücretler karşılığında tarihi çamaşırhaneyi,tarihi konakları görmenizi ve eski yapıların önünde fotoğraf çektirmenizi öneririm.

Yörük Köyü

8.Safranbolu Çarşıları

Safranboluya gelmişken çarşıyız gezmezseniz olmaz.Küçük dar sokaklarda bir sürü eski çarşıyı iç içe görebilirsiniz.Hediyelik eşya satanlar,lokum satanlar,yemeni satanlar iç içe geçmiş durumda.

Esnafların güleryüzlü olması ve makul fiyatlar veriyor olması alışveriş meraklıları için son derece keyifli.

Çarşıda yer alan sokakardan Safranbolu Lokumu,Safranbolu kolanyaları almalarını öneririm.Safranbolu için minik hediyelik eşyaların fiyatları son derece uygun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu