BlogSeyahat

Sonbaharda Gezilecek Yerler

Sonbaharda gezilecek yerler romantizm tutkunları için olmazsa olmazdır.Doğanın sunmuş olduğu renk cümbüşü , esen hafif rüzgarlar ve mavi gökyüzü. Bunlar bir arada oldu mu romantizm sizi etkisi altına alır.

Şarkılara konu olan yaprakların rengi rengarenk olduğu bir mevsimdir sonbahar. Sonbahar ile doğa bir dönüşüme girer. Doğanın bu dönüşümü bazı yerlerde kendine has bir renk cümbüşü sunar doğa severlere. İnsanların bazılarını romantizm rüzgarına kapılır bazıları ise hüznün kapılarını aralamak isterler. Sonbaharda gezilecek yerler listesini siz otel dünyası okurlarına farklı bir göz ile yansıtmak istedik.

Sonbaharda gezilecek listesi oluştururken sıralamayı sondan başlayarak oluşturuyoruz. En muhteşem sonbahar gezilecek yerini en sona bırakıyoruz.

Sonbaharda Gezilecek Yerler Listesi

 

Renkler sevgiyi anlatır şayet görmek istersen.

sonbaharda safranbolu
sonbaharda safranbolu

Abant Gölü

abant gölü sonbahar
Abant Gölü Sonbahar

Abant gölü Bolu iline bağlı Mudurnu ilçesinde yer alır. Abant gölü 1350 metre yükseklikte set gölüdür.En derin yeri 18 metre olan Abant Gölü en derin yeri 18 metredir.

Abant gölünü sonbaharda güzel yapan gölün etrafındaki renk cümbüşü sunan ağaçlardır.Ormanda Sarıçam,Karaçam,Kayın,meşe,dişbudak,gürgen,söğüt,ardıç ve orman altı çalımsı bitkiler.

Kayın,meşe,kavak ve dişbudak ağaçlarının yaprakları sonbaharda sarı ve kırmızı tonlarının her türlüsünü doğa severlere sunar.

Abant gölünün etrafında yürüyüş yolunda yürürken gölün güzelliğini seyrederken renk değiştiren yaprakları gözlemleyin.Kurumuş ağaç yapraklarının görüntüsü sizi romantizm rüzgarına kaptırabilir.

Abant Gölü Giriş Ücreti 2023

Şahıs: 15 TL

Motorlu Bisiklet: 30 TL

Otomobil: 45 TL

Minibüs: 110 TL

Midibüs: 250 TL

Otobüs: 360 TL

Bolu Abant Gölü Sadece Romantizm değil bir çok aktivite sunuyor.

Bolu Abant Gölü Neler Yapabilirsiniz?

Abant gölü girişinde Tabiat Tanıtım merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Abant Göl Restaurant’ta kahvaltı ve diğer yemekleri alabilirsiniz.Manzarası ile kesinlikle sizleri büyüleyecek bir yer.

Piknik alanlarında piknik yapabilirsiniz.Genellikle sakin olan bu yerler piknik severler için iyi bir tercih.

Abant gölü etrafında yürüyüş yollarını kesinlikle deneyin. Tepe Yürüyüş Parkuru: 11 km, Feriz Yaylası – Akçaalan Yürüyüş Parkuru: 18 km.

Kamp ve çadır kurmak için işletmeleri tercih edebilirsiniz.

Bolu Abant Kamp Alanı Çadır ve Karavan Fiyatlar

Günlük çadır kurma fiyatı: 100 TL

Kendi karavanın olursa günlük: 80 TL

Kamp alanına ait günlük mini karavan kiralama: 200 TL

Abantta Yamaç Paraşütü bile yapabilirsiniz.

Fotoğraf çekmek isteyen fotoğraf tutkunları,romantizm arayanlar veya sonbaharın renklerini keşfetmek isteyen herkes Bolu Abant gölünü ziyaret etmesi hayatına bir anlama katacaktır.

Bolu Yedigöller

yedigöller sonbahar
Yedigöller Sonbahar

Bolu Yedigöller 1965 yılından itibaren milli park olarak koruma altındadır. Güneyden kuzeye doğru 1500 metre uzunluğunda bir alanda yer alır. Yedigöller heyelan ile oluşmuştur. Göller birbiri ile bağlantılıdır.

Milli park içerisinde yer alan göllerin isimleri ; Seringöl,Deringöl,Büyükgöl,Nazlıgöl,İncegöl,Sazlıgöl,Küçükgöl olarak adlandırılmıştır. Göllerin en derini 15 metredir. Göllerin arasında ortalama olarak 100 metre rakım farkı bulunur.

Yedigöller milli parkı içerisinde 72 Yataklı bungalovlardan oluşan evler bulunuyor.Bu evlerde isterseniz konaklama yapabilirisiniz.Ayrıca Milli park içerisinde restaurant ve cafeteryalarda bulunuyor.

Yedigöllere toplu taşıma imkanı bulunmadığından özel aracınız le yada turlarla ulaşabilirsiniz. Kışın özel araçlarınız ile gelmeyi planlıyorsanız kesinlikle hava durumunu öğrenin ve yola çıkacağınız aracın kış şartlarına tam elverişli olmasını sağlayın. Tabi maceraperest değilseniz.

Yedigölleri sonbaharda güzel kılan yine doğanın güzelliği oluyor. Yedigöllerde bulunan ağaçlar sonbaharda yapraklarını büyük oradan döker.Özellikle Gürgen,Dişbudak,Kavak ve benzer ağaçların yaprakları rengarenk olurlar.Koyu hahverengi yapraklardan kızıl ateş rengi yaprakları bazen ağaçlarda bazen yerlerde görürsünüz.Özellikle Ekim aylarında yaprak fotoğraf çektirmek isteyen fotoğraf tutkunlarına eşsiz fırsatlar sunuyor.

Romantizm arayan doğa ile baş başa bir vakit geçirmek isteyen tek veya arkadaş grubu ile yedi gölleri kesinlikle ziyaret etmeleri gerekir.

Haydi şimdi sizde sonbahardaysanız vakit geçirmeden Yedigöller için plan yapmaya başlayın.

Maşukiye

maşukiye sonbahar
Maşukiye Sonbahar

Sonbaharda gezilecek bir yer arıyorsanız Maşukiye iyi bir tercih olabilir.Maşukiye Kocaeline bağlı Kartepe ilçesindedir.

Maşukiye’de bulunan mekanlar kahvaltısı ile kahvaltı severlere doğallığı veriyor. Alabalık çiftliklerinden sofralarınıza taze alabalık Maşukiye’de.

İzmit’e 20 km, Kartepe’ye 13 km, Kocaeli il merkezine ise 36 km mesafede yer alıyor. İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa’ya yakın mesafede olduğundan özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor.

Maşukiye’de doğa ile iç içe konaklama yapmak isteyenler için küçük butik oteller ve bungalovlar misafirlerini bekliyor.

Maşukiye’de oteller ortalama fiyat aralığında bulunuyor.

Safranbolu

sonbaharda safranbolu
Safranbolu Sonbahar

Safranbolu, Karabük ilinin tarihi ve turistik bir ilçesidir. Konumu Ankara’nın 231 km kuzeyinde ve Karadeniz’in 90 km güneyindedir. Karabük ilçe merkezinin de 8 km kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir merkezi ve Karabük il merkezi birbirine bitişiktir.

Kapadokya

kapadokya sonbahar
Kapadokya Sonbahar Ihlara Vadisi

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgedir.

Alaçatı

Alaçatı Sonbahar

Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle. Ege Denizi’ne kıyısı vardır. Tarihî taş evleri ve yılın 360 günü rüzgâr alması sebebiyle rüzgâr sörfüne elverişli plajları ile ünlüdür. Son yıllarda taş evleri sayesinde çok fazla gelişmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu