Blog

Sürmene Pidesi Nerede Yenilir ?

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Sürmene Peynirli Pidesi
  • Sürmene Kıymalı Pidesi
  • Sürmene Kavumalı Pidesi
  • Sürmene Karışık Pidesi

S ürmene Pidesi’nin eşsiz lezzeti içinde kullanmış oldukları doğal ve bir o kadar temiz ürünler sayesindedir. Sürmene Pidesini yapan deneyimli ustaları da unutmamak gerekir ve unutmayalım bu mükemmel lezzeti tam manasıyla tatmak için Trabzon’un Sürmene ilçesinde bu pide yenilmelidir. Kimi yerlerde ise adı Trabzon yağlaması olarak da geçer. Sürmene Pidesi, Türk mutfağının önemli bir parçası olan Karadeniz bölgesine özgü bir lezzettir. İncecik hamuru, bol malzemeli iç harcı ve enfes tadıyla damaklarda unutulmaz bir iz bırakır.

sürmene pidesi
sürmene pidesi

Sürmene Pidesinin Tarihi

Sürmene Pidesi,1940 ‘lı yıllardan itibaren Trabzon’un Sürmene ilçesinde yapılmaya başlanmıştır. Bu günlere kadar ideal bir biçimde gelmesinde Sürmene de bulunan kendini her daim geliştiren pide ustalarımıza borçluyuz. Sürmene Pidesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafında tescillenmiş. Mahreç işareti almaya hak kazanmıştır.

Sürmene Pidesinin Çeşitleri

Bu eşsiz lezzetin çeşitlerini saymak gerekirse en çok bilenden başlayalım. Peynirli pidenin iç harççından bahsedelim. Harcında yaylaların yeşilliklerinde otlayan ineklerin sütüyle bu işin ustası kişiler tarafınca peynir yapılıyor. Tek çeşit peynir olduğunu sanmayın. Pidenin iç harççında hem köy peyniri (tuzlu peynir) hem de kolot peyniri (tel peyniri) bulunmaktadır. Diğer çeşitleri ise kıymalı ve kavurmalı pidelerdir. Usta şefler tarafından bu etler ince ince kesilip pişirilerek kıvama geldikten sonra pişirilip iç harç hazır hale getirilir. Bunların dışında müşterilerin zevkine göre karışık pidelerde yapılabilmektedir. Bazı zamanlarda ise müşteriler pideye yumurta kırılmasını isteğinde en son yumurta kırıp biraz pişirirler.

Sürmene Pidesinin Tarifi

Pidenin hamuru için; su, tuz, un ve yaş maya gerekir. Hamuru sıcak havada biraz katı, soğuk havalarda ise biraz cıvık açmak gerekir. Bu ufak ayrıntıları gözden kaçırmayalım. Ve işin sonunda hamurumuzu 30-45 dakika dinlendirmek gerekir. Hamuru dairesel bir biçimde açmalısınız. Kalınlığını kendi isteğinize göre açabilirsiniz .İdeal olan ise hamur 3 ve yahut 4 cm kalınlığında açmaktır.

Sürmene Pidesi Yapan Yerler

Sürmene ilçesinde pide yapan çeşitli mekanlar ve değerli ustalar bulunmaktadır. Bunlardan en bileni ve bu sektöre yön verenler Yılmaz Pide,Bozo Pide ve Hancıoğlu Restaurant salonlarını işletenlerdir. Bu saydıklarım dışında çeşitli mekanlar bulunmakta ve onlar kadar iyi hizmet verebilmektedir. Her bir mekan işinin ehli ustalar, işletmeleri düzgün ve adil biçimde yöneten işletmeciler ve güler yüzlü insanların isteklerini anlayan garsonlar bulunmaktadır.

bozo-pide
Bozo Pide Sürmene
yılmaz pide sürmene
Yılmaz Pide Sürmene
Hancioglu-Pide-Surmene
Hancioglu-Pide-Surmene
Sürmene Pidesi Fiyatları

2023 Yılı itibari ile Sürmene pidesi fiyatları sunulduğu mekana göre değişmekle beraber ortalama olarak fiyatları aşağıdaki gibidir.

Sürmene bozo pide fiyatları

Peynirli Pide125 TL-140 TL

Kıymalı Pide150 TL – 180 TL

Kavurmalı Pide 175 TL – 220 TL

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu